İthalat & İhracat: Küresel Ticarette İhracat Yolculuğu

İhracat operasyonunun kuruluş yılı olan 1978’den itibaren ihracat gerçekleştiren Özdilek Holding’in, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine gerçekleştirdiği ihracatı yılda 25 milyon Amerikan doları şeklindedir.

Özdilek Holding bünyesinde giyim, gıda ve gıda dışı ürünlerin bir kısmı, kalite ve fiyat dengesi ön planda tutularak Özdilek AVM’lerde satışa sunulmak üzere yurt dışından ithal edilmektedir. Giyim ve gıda dışı ürünleri alanında ise 1997 yılından itibaren yıllık 258 bin Amerikan doları arasında ithalat yapılmaktadır. Ürünler ise hediyelik eşyadan dekorasyona, giyimden züccaciyeye kadar pek çok kategoriyi kapsamaktadır.

2007 yılında Almanya’da kurulan Tex Idea GmbH şirketinin yüzde 47,5 hissesi Özdilek’e aittir. Özdilek, Tex Idea şirketi aracılığı ile tekstilden mobilyaya kadar birçok ürünü başta Almanya olmak üzere Avrupa pazarına sunmaktadır. Tex Idea bu faaliyetleri neticesinde yılda 50 milyon avro ciro elde etmektedir.

Bunun yanı sıra Özdilek, Tabiat Tarım şirketi ile yılda yaklaşık 2.500 büyükbaş hayvan ithal etmektedir. Bu ithalatın tutarsal hacmi ise yaklaşık olarak 3 milyon Amerikan doları şeklindedir.